Historia Klubu

 

"Początki dzisiejszej Sparty Paczków sięgają 1946 roku. II wojna światowa skutecznie zahamowała rozwój polskiej piłki nożnej, ale idea rekonstrukcji nadwiślańskiego futbolu pojawiła się bardzo szybko po zakończeniu wojennej nawałnicy. Inicjatywa odbudowania ruchu sportowego dotarła również na Opolszczyznę, która odradzała się wyjątkowo prężnie. Wraz z nią do życia powracać zaczął Paczków.

Naszą historyczną wędrówkę po dziejach Sparty rozpoczniemy nie w Paczkowie, ale w Opolu. Dlaczego? To właśnie w Opolu rozgrywano pierwsze powojenne mecze piłkarskie z udziałem drużyn złożonych z repatriantów, żołnierzy radzieckich i zgrupowanych jeszcze przed zakończeniem wojny włoskich jeńców. Również w Opolu, w 1946 roku, powołano do życia pierwszy podokręg Opolskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (z siedzibą w Zabrzu), a ogromny udział w jego organizacji miał Władysław Szucki - człowiek, którego wpływ na rozwój paczkowskiego futbolu jest trudny do przecenienia. (...)"

Na zdjęciu piłkarze Unii Paczków (rok 1952) - stoją od lewej: Włodzimierz Koch, Ryszard Nawłoka, Adam Burkowski, Bolesław Pater, Henryk Strug, Czesław Jagielski, Ryszard Marek, Jan Ziemba, Jan Majkut, Bucyk?, bracia Rusinkowie, Wacław Przybylski, Marian Chudaszek; w dolnym rzędzie od lewej: Jan Błaszkiewicz, Zdzisław Myćków, Ryszard Tracz, Tadeusz Jansa, Józef Sieprawski, Tadeusz Fijołek; pośrodku w garniturze: Aleksander Rusinek

"Unia", "Spójnia", "Ogniwo", "Sparta" - niewielu pamięta, że wszystkie te nazwy tyczą się jednego klubu. Przez ponad 60 lat w paczkowskim futbolu wiele się wydarzyło. Co dokładnie? Sporą dawkę informacji na ten temat zawiera biuletyn "KS SPARTA PACZKÓW - Historia Paczkowskiego Futbolu 1946-2007" - zapraszamy do lektury.

"KS SPARTA PACZKÓW - Historia Paczkowskiego Futbolu 1946-2007"
ŚCIĄGNIJ TUTAJ

 

Sekcja siatkarska

Następny mecz

Polecamy

Zostań sponsorem KS Sparta Paczków

Zarząd KS Sparta Paczków ma dla wszystkich biznesmenów, przedsiębiorców, właścicieli firm czy sklepów propozycję zawarcia z naszym Klubem umowy sponsoringu. Sprawdź co możesz zyskać!

Więcej...

Klub Kibica Sparty Paczków

Klub Kibica Sparty PaczkówAktualne informacje dla Kibiców i wszystkich fanów Sparty Paczków.

Czytaj więcej...

Klubowe gadżety Sparty Paczków

Native RTL SupportJesteś kolekcjonerem gadżetów, chcesz mieć pamiątkę KS Sparty Paczków? Tu zamówisz gadżety wydane przez Klub specjalnie dla Kibiców.

Czytaj więcej...

Materiały reklamowe, banery

Native RTL SupportStrefa serwisowa, tu możesz pobrać materiały reklamowe, linki, banery i buttony.

Czytaj więcej...